do 1,5 mln zł nawet na 35 lat

hipoteka, konsolidacja, refinansowanie

Otwórz ➔

0% prowizji

Otwórz ➔

15 banków w jednym miejscu

Otwórz ➔

0% prowizji za udzielenie

0% za wcześniejszą spłatę

wakacje kredytowe

Otwórz ➔

Odwrócony kredyt hipoteczny – omawiamy hipotekę odwróconą

Odwrócony kredyt hipoteczny to szansa na dodatkową, sporą gotówkę w zamian za prawo do mieszkania przelane na bank. Dla osób w dowolnym wieku. Wypłaty w transzach lub całościowo z jednoczesnym prawem do dożywotniego zamieszkania. Wysokość uzależniona jedynie od stanu i wartości nieruchomości.

Odwrócony kredyt hipoteczny jest stosunkowo nowym produktem finansowym na polskim rynku bankowym. Przeznaczona jest dla wszystkich osób, które posiadają własne mieszkanie lub dom, choć docelowo skierowana jest dla osób starszych – głównie po 60 roku życia, a także osób samotnych. Odwrócony kredyt hipoteczny jest, jak sama nazwa wskazuje przeciwieństwem kredytu hipotecznego i pozwala odzyskać zamrożony w nieruchomości kapitał, a pieniądze przeznaczyć na spokojne życie na emeryturze.

Dzięki zawarciu umowy o odwróconej hipotece w zamian za prawny tytuł uprawniający do późniejszego użytkowania mieszkania po śmierci beneficjenta, beneficjent otrzymuje pieniądze, które mogą być wypłacone jednorazowo lub w transzach.

Całkowita suma kredytu uzależniona jest od wartości nieruchomości. Korzystający z odwróconego kredytu hipotecznego zobowiązany zostaje również do przeprowadzania wszelkich koniecznych napraw i remontów, tak by stan nieruchomości z biegiem czasu nie uległ pogorszeniu, które realnie odbiłoby się na zmniejszeniu jej wartości. W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego bank udzielający go nie determinuje wysokości kredytu od stanu zdrowia i wieku kredytobiorcy, jak ma to miejsce w przypadku innych kredytów, a jedynie od wartości i stanu nieruchomości. W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego wypłacanego w transzach to warto pamiętać, że nie urywają się one nagle w sytuacji śmierci kredytobiorcy i ewentualnych współkredytobiorców, a mogą przejść na ewentualnych spadkobierców, jeżeli spadkobiercy zobowiążą się do przestrzegania warunków umowy.

Warto również pamiętać o fakcie, że odwrócony kredyt hipoteczny wbrew obiegowej opinii jest rzeczą odwracalną i zarówno beneficjent, jak i jego ewentualni spadkobiercy mogą cofnąć tytuł do użytkowania nieruchomości banku jeżeli zwróci, również w dogodnych ratach, których warunki ustala się na drodze indywidualnego porozumienia z bankiem całą kwotę, którą bank wypłacił w ramach odwróconej hipoteki.

Ważną kwestią jest też fakt, że w przypadku starań o odwróconą hipotekę kredytobiorca nie musi przedstawiać wysokości swoich dochodów, może wręcz nie otrzymywać żadnych dochodów, a jeżeli tylko ma prawo do mieszkania to może otrzymać odwrócony kredyt hipoteczny. Jest to spowodowane tym, że odwrócona hipoteka nie wymaga absolutnie żadnych wpłat pieniędzy przez kredytobiorcę, więc suma jego dochodów nie jest rzeczą z punktu widzenia banku istotną. I choć odwrócony kredyt hipoteczny jest dedykowany głównie osobom starszym i samotnym to nie ma żadnych przeciwwskazań, by starała się o niego osoba dowolnej płci i w dowolnym wieku.

0 0 votes
Article Rating
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Udzielam pomocy w zaciągnięciu hipoteki odwróconej
4 miesięcy temu

Dzień dobry. Pomagam wszystkim osobom zaciągnąć najkorzystniejszy odwrócony kredyt hipoteczny. Wystarczy do mnie napisać, a pomogę uzyskać najtańszą hipotekę odwróconą, jaką można znaleźć na naszym rynku finansowym. Zostaw komentarz, a pomogę we wszystkich formalnościach! Wystarczy, że jesteś właścicielem nieruchomości i posiadasz spółdzielcze prawo własnościowe do danego lokalu lub prawo do użytkowania wieczystego. Nie musisz być właścicielem danej nieruchomości, możesz być współwłaścicielem.

Czekam na kontakt, napisz do nie jeszcze dziś!