do 1,5 mln zł nawet na 35 lat

hipoteka, konsolidacja, refinansowanie

Otwórz ➔

0% prowizji

Otwórz ➔

15 banków w jednym miejscu

Otwórz ➔

0% prowizji za udzielenie

0% za wcześniejszą spłatę

wakacje kredytowe

Otwórz ➔

Kredyt hipoteczny – artykuł podsumowujący dla osób starających się

Jakie warunki uzyskania przy kredycie hipotecznym

Jeśli nie wiesz jakie warunki trzeba spełnia żeby dostać kredyt hipoteczny przeczytaj przewodnik i otrzymaj kredy bez odmowy. Instrukcja otrzymania kredyt bankowego, zobacz jakie dokumenty i jakie warunki musisz spełnić aby kupić dom za kredyt. Kredyt hipoteczny bankowy bez tajemnic. Bądź skuteczny w otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej wystarczy przeczytać jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać kredyt hipoteczny.

Kto może dostać kredyt mieszkaniowy

Kredyt hipoteczny, który przeznaczony jest na zakup lub wykup nieruchomości takiej jak mieszkanie dom lub działka, posiada wymagania podobne jak inne kredyty bankowe. Osoba chcąca zaciągnąć kredyt w banku musi: wykazać źródło stałych dochodów, wykazać, wysokość stałych dochodów, posiadać korzystną historię kredytową.

Opcjonalnie, w zależności od banku i wysokości zobowiązania, bank może wymagać przedstawienia zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek w ZUS i US. W przypadku gdy osoba, tor chce zaciągnąć kredyt ma niekorzystna historie kredytową lub nie posiada jej wcale, może być wymagane poręczenie drugiej osoby lub zastaw, jednak banki powoli odchodzą od wymagania tego typu zaświadczeń czy poręczeń.

Jakie wymagania

Wymagania stawiane przyszłym kredytobiorcom są zazwyczaj takie same we wszystkich bankach. Kredyty ubezpieczane są w Bankowy Funduszu Gwarancyjny, który w przypadku upadku banku czy niewypłacalności, zabezpiecza kredytobiorcę przez utratą środków, ale także działa w drugą stronę, zabezpieczając bank. Bardzo ważnym aspektem w drodze przyznania kredytu hipotecznego jest Biuro Informacji Kredytowej, w którym przechowywane są dane i cala historia kredytowa danej osoby. W przypadku nieterminowego spłacania wcześniejszych zobowiązań, są one zapisane w BIK, i tak samo sytuacja wygląda w przypadku korzystnej historii. Na rynku pojawiają się coraz częściej oferty kredytów bez BIK, jednak większość kredytów hipotecznych nadal opiera się o BIK. Po spełnieniu wstępnych formalności, należy przedstawić dane dotyczące nieruchomości, jej wielkość, położenie oraz inne wymagane informacje na jej temat.

Podstawowe zalety kredytów hipotecznych

Poznając wymagania stawiane potencjalnym kredytobiorcom, warto też zapoznać się z tymi lepszymi parametrami, a więc zaletami kredytów hipotecznych. Zaliczyć do nich możemy na pewno:

 • prawdziwie atrakcyjne oprocentowanie kredytu hipotecznego,
 • brak uciążliwych formalności i wymogów,
 • możliwość skorzystania z równych bądź malejących rat,
 • zaciągnięcie zobowiązania w walucie obcej lub złotówkach,
 • możliwość odroczenia spłaty wielu rat kredytowych,
 • akceptacja każdego przychodu kredytobiorcy,
 • długoterminowy okres spłaty zobowiązania,
 • pomocne porady specjalistów w zakresie finansów.

Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać kredyt hipoteczny

Pragniesz kupić mieszkanie, ale brak Ci pieniędzy? Obawiasz się, że nie spełniasz warunków wymaganych przez bank, do udzielenia kredytu hipotecznego? Sprawdź, jakie wymogi musisz spełnić, by Twoje marzenia i plany stały się rzeczywistością.

Kredyt hipoteczny to najtańsza oferta wśród kredytów na rynku. Dedykowana jest osobom, które chcą kupić dowolną nieruchomość, ale nie mają na nią dostatecznych funduszy. Tym tez różni się kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej, która udzielana jest pod zastaw hipoteki na dowolny cel. W kredycie hipotecznym pieniądze zawsze zostają przekazane na konkretną, wskazaną uprzednio nieruchomość, która jednocześnie staje się zabezpieczeniem kredytu.

Zdolność kredytowa – TAK

Niestety, banki wymagają od kredytobiorcy zdolności kredytowej. Muszą mieć potwierdzenie, że udzielając Ci wysokie kredytu, mogą liczyć na jego spłatę. Konieczna jest też pozytywna historia kredytowa w BIK. Informacje o regularnie spłacanych kredytach i pożyczkach, zadziałają na Twoją korzyść.

Zanim złożysz wniosek…

Zanim udasz się, do placówki wybranego banku, celem złożenia wniosku o udzielenie Ci kredytu, pamiętaj, że musisz już mieć wybraną nieruchomość, o której zakup będziesz się starać. Pamiętaj także o jeszcze jednym, istotnym elemencie. Przed poszukiwaniem i ostatecznym wybraniem odpowiedniej nieruchomości, warto zorientować się w temacie zdolności kredytowej. Zobacz na jaką kwotę różne banki są w stanie udzielić Ci kredytu i wybierz tę najkorzystniejszą ofertę. Takie rozeznanie jest ważne i pozwala uniknąć straty czasu związanej z szukaniem nieruchomości wśród kwot, których bank nie będzie w stanie Ci udzielić w ramach kredytu.

Jakie umowy liczą się przy badaniu zdolności kredytowej?

Banki udzielając Ci kredytu, oceniając Twoją zdolność kredytową biorą pod uwagę nie tylko umowy o pracę, ale także o dzieło oraz umowy zlecenia. Zazwyczaj jednak te dwa ostatnie rodzaje umów muszą się pojawiać u Ciebie w miarę regularnie. Jeśli natomiast prowadzisz działalność gospodarczą nie jest konieczne okazywanie żadnych umów. Wystarczy, że udokumentujesz wpływy z ostatniego roku (lub dwóch lat, w zależności od banku). W przypadku umów o pracę banki wymagają najczęściej, by była to umowa zawarta m.in. 3 miesiące przed złożeniem wniosku o kredyt.

Czy muszę posiadać wkład własny?

Tak. Banki udzielają zazwyczaj kredytów hipotecznych maksymalnie na 95% wartości nieruchomości. Reszta to Twój wkład własny. Najczęściej także, im większy wkład własny oferujesz, tym wyższa oferta kredytowa zostanie Ci przedstawiona.

Jakie dokumenty muszę mieć przy sobie?

To zależy od banku. Na pewno każdy będzie wymagał od Ciebie dowodu osobistego i wniosku kredytowego. Poza tym, możesz spotkać się też z koniecznością posiadania drugiego dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość, dokumentów potwierdzających Twoją zdolność kredytową, czy dokumentów związanych z nieruchomością, której zakup planujesz.

Jeśli planujesz zakup nieruchomości, od dawna marzysz o pięknym mieszkaniu czy domu, ale brak Ci środków, zdecyduj się na kredyt hipoteczny – najkorzystniejszą ofertę kredytową na rynku bankowym.

Jak wybrać przystępny kredyt hipoteczny?

Wszystkie dostępne w bankach zobowiązania finansowe wiążą się z koniecznością spełniania wielu wymagań. Warto w tym miejscu pamiętać, że można je z powodzeniem obejść. Stąd z pomocą przychodzą darmowe narzędzia internetowe, które pomagają dobrać najbardziej przystępną w danej sytuacji ofertę. Zaliczyć tutaj można:

 • porównywarki kredytów online,
 • rankingi internetowe,
 • kalkulatory rat zobowiązania,
 • darmowe fora internetowe.

W przypadku porównywarek online wystarczy zestawić ze sobą kilka ofert by dowiedzieć się, która z nich najbardziej odpowiada aktualnym możliwością danej osoby. Podobne działanie mają rankingi internetowe, z tym, że dodatkowo szeregują wszystkie dostępne ofert w szeregu. Najlepsze miejsce zajmują te, które są korzystne i przystępne, aż koniec listy to oferty znajdujące się poza zasięgiem zainteresowanego.

Nie mniej istotne są kalkulatory online. W kilka sekund wyliczają one ratę danego zobowiązania, ale i całkowity koszt kredytu. Jakby tego było mało dzięki niemu można oszacować własne możliwości. Warto także zapoznać się z wpisami na finansowych forach internetowych. To właśnie tam dochodzi do wymiany zdań pomiędzy osobami posiadającymi kredyty hipoteczne z tymi, którzy dopiero ich poszukują. Znaleźć tam też można wypowiedzi ekspertów w dziedzinie finansów.

Natychmiastowy kredyt hipoteczny warunki atrakcyjne bez dodatkowych poręczycieli. Sprawdź gdzie warto ubiegać się o wysoką gotówkę na dowolny cel. Najkorzystniejsze zobowiązanie dla każdego z nieruchomością. Tanie kredyty hipoteczne warunki możliwe do zrealizowania.

Pierwszym warunkiem, który należy spełnić ubiegając się o kredyt hipoteczny, jest wypłacalność. Bank przy analizowaniu wniosku o kredyt hipoteczny sprawdza zdolność kredytową swojego klienta. Najprzychylniej banki patrzą na źródło dochodów, jakimi są umowy o pracę. Chodzi o to, aby udokumentować swoje stałe wpływy na rachunek bankowy. Zatem renciści oraz emeryci również mają szanse otrzymać kredyt hipoteczny. Osoby wynajmujące innym osobom swoje mieszkanie lub dom, oraz osoby, które oddały w dzierżawę swoją działkę, pole również uzyskują stałe dochody, więc mogą starać się o kredyt hipoteczny.

Drugim warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego jest oczywiście posiadanie jakiejś nieruchomości, którą będzie można poddać w zastaw. Takim zabezpieczeniem dla banków może być dom, mieszkanie własnościowe i różne rodzaje działek (rolna, rekreacyjna, budowlana, itp.). Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny klient może samodzielnie zdecydować, jaki wybiera sposób spłacania kredytu: w ratach równych lub malejących.

Niektórym osobom wydaje się, że zwykłe, standardowe kredyty są atrakcyjniejsze od hipotecznych, ponieważ można je szybko pozyskać. Pamiętajmy, że to właśnie kredyty hipoteczne przejawiają najbardziej atrakcyjne oprocentowanie oraz pozostałe wartości kredytu. Ponadto bank przychylniej patrzy na zainteresowanego, który tak naprawdę nie musi już czekać długimi miesiącami za gotówką. Procedury pozyskania gotówki są nieustannie skracane.

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny?

Planujesz zakup mieszkania, domu lub działki? Nie masz tak dużej sumy, a obawiasz się, że Twoja zdolność kredytowa zostanie oceniona negatywnie? Odrzuć te myśli! Rynek kredytów hipotecznych, to mnogość rozwiązań i mnogość ofert. Bez wątpienia nie powinieneś zastanawiać się nad tym, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny!

Jaka umowa jest w oczach banku najlepsza?

Przede wszystkim, w ostatnich latach banki coraz bardziej skupiają się na historii zatrudnienia kandydatów na kredytobiorców. Dzieje się tak, ponieważ rynek pracy jest rynkiem bardzo niepewnym. Banki chcą też wiedzieć jakie były losy klienta na takim rynku. Oczekują, że trafią na klientów, którzy zamiast nieregularnych, dorywczych prac, są osobami, które raczej rzadko zmieniają pracę. Chyba, że zmiana pracy, jest drogą awansu. Naturalnie zarówno w oczach banku, jak i wszystkich osób zatrudnionych, najkorzystniejszą umową jest umowa o pracę na czas nieokreślony. To właśnie osobom, które pracują na podstawie takiej umowy banki najchętniej udzielają kredytów. Już po 3 miesiącach od podpisania takiej umowy, istnieje realna możliwość na uzyskanie kredytu hipotecznego, na dobrych warunkach.

Inne umowy też się liczą!

Naturalnie, umowa o pracę na czas określony, to nie jedyna możliwość na uzyskanie kredytu. Także osoby zatrudnione na czas określony i na umowę o dzieło czy umowę zlecenie, mogą uzyskać wymarzone środki. Różnicą są inne warunki. W przypadku osób zatrudnionych na czas określony, często wymagana jest druga umowa, która potwierdza, ze po wygaśnięciu obecnej, klient nie stanie się bezrobotnym. W przypadku umowy o dzieło lub umowy zlecenia natomiast, konieczne jest jej posiadanie na min. 12 miesięcy (może być więcej, to zależy od banku).

Kredyt bez zatrudnienia?

Jeśli jesteś stałym klientem banku, nawet, jeśli nie posiadasz umowy potwierdzającej twoje dochody, możesz starać się o kredyt hipoteczny. Ważne, byś posiadał regularne przychody i pozytywną historię kredytową. Dzieje się tak, ponieważ bank mając dostęp do wszelkich transakcji zachodzących na Twoim koncie, jest w stanie ocenić Twoją zdolność kredytową.

Wkład własny to podstawa

Od tego roku weszła w życie rezolucja, która nakazuje bankom, wymagania od kredytobiorców minimum 5% wkładu własnego do zakupu nieruchomości. Od 2015r. będzie to już obowiązkowe minimum 10%. Jednakże prawdą jest, że im większy wkład własny posiadasz, tym większą masz szansę na kredyt na bardzo dobrych warunkach i z bardzo dużą kwotą. Tak naprawdę, to właśnie wkład własny, nie zarobki, jest kluczem, do pomyślnego rozpatrzenia Twojego wniosku.
Same zarobki nie są tak istotne, przy kredycie hipotecznym. Banki ustanawiają zabezpieczenie na kupowanej przez Ciebie nieruchomości, więc mają tym samym pewność, że nie stracą pożyczonych Ci pieniędzy. Jeśli chcesz otrzymać kredyt na dobrych warunkach i na dużą kwotę, zgromadź jak największy wkład własny, to klucz do sukcesu.

Najważniejsze zalety kredytu hipotecznego

Atrakcyjne kredyty hipoteczne mają to do siebie, że głównym wyznacznikiem nie jest w nich wysokość posiadanych zarobków. Dzięki temu grono odbiorców kredytu hipotecznego zdecydowanie wzrasta. Do najważniejszych zalet kredytu hipotecznego zaliczyć można:

 • możliwość konsultacji swoich finansów ze specjalistami,
 • długi czas spłaty zobowiązania sięgający nawet 35 lat,
 • możliwość skorzystania ze spłaty w równych ratach lub malejących,
 • akceptacja wszystkich form przychodu – nie tylko z umowy o pracę,
 • dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy po wyjątkowej cenie,
 • możliwość zaciągnięcia zobowiązania całkowicie przez Internet,
 • brak złożonych, uciążliwych formalności,
 • możliwość wykorzystania gotówki m.in. na kupno domu, czy remont mieszkania,
 • atrakcyjne oprocentowanie mimo braku dodatkowych poręczeń,
 • możliwość zaciągnięcia bardzo wysokich kwot zobowiązania,
 • gwarantowana możliwość skorzystania z tymczasowej karencji w spłacie.

Czy posiadając wpis w BIK mam szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego?

Jeżeli Twoja historia kredytowa w BIK jest nie do końca korzystna, to oczywiście może się to wiązać z nieudzieleniem Ci kredytu przez bank. Jednak z tym bywa różnie. Nawet, gdy udasz się do placówki, prosząc pracownika o opinie, zaproponuje Ci jedynie złożenie wniosku i czekanie na wynik, bo sam nie jest także w stanie tego przewidzieć. Nawet jeśli u Ciebie pojawiają się nieterminowe płatności, to może się okazać, że bank popatrzy na to bardziej pod kątem długości trwania takich zadłużeń oraz przyglądnie się kwotom, jakich one dotyczyły. Także będzie porównywał to do Twojej obecnej sytuacji finansowej. Zatem negatywny wpis w BIKU daje duże prawdopodobieństwo odrzucenia Twojego wniosku, jednak nie jest sprawą przesądzoną i zawsze możesz wnioskować, a istnieje szansa, że wszystko zostanie rozpatrzone jak najbardziej pozytywnie.

Dobry kredyt hipoteczny bez BIK

Dzisiejsze banki wychodzą coraz bardziej naprzeciw możliwościom i potrzebom osób, które potrzebują szybkiej gotówki na różny cel. Stąd powstały atrakcyjne kredyty hipoteczne, które nie są obarczone weryfikowaniem zainteresowanego w Biurze Informacji Kredytowej. Co więcej, jeśli już się o to pokusi to nie stanowi to podstaw do odrzucenia wniosku. Kluczową rolę odgrywa posiadanie nieruchomości, która może zostać wzięcia pod zastaw – hipotekę.

Warto postać zalety kredytu hipotecznego bez weryfikacji w BIK:

 • otrzymanie wysokiej sumy gotówki na dowolny cel,
 • długoterminowy czas spłaty zobowiązania bez dodatkowych poręczeń,
 • możliwość skorzystania z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej,
 • niskie oprocentowanie bez złożonych formalności,
 • możliwość zaciągnięcia kredytu w złotówkach lub innej walucie,
 • gwarancja wyboru rat stałych lub sukcesywnie malejących,
 • darmowa pomoc i wsparcie specjalistów, fachowców finansowych,
 • akceptacja każdej z form przychodu, dochodu klienta.

Na co powinienem zwracać szczególną uwagę przeglądając oferty banków?

Na wszystko. Przy takim zobowiązaniu musisz dokładnie wiedzieć, w co wchodzisz. Przede wszystkim zapoznaj się z ogólnymi warunkami, oprocentowaniem, możliwym okresem kredytowania, ubezpieczeniami. Jednak nie zapominaj o tym, by koniecznie dokładnie przeczytać umowę. O wielu rzeczach znajdujących się w niej bankier sam Ci nie powie, dopóki sam nie zapytasz. A jeśli czegoś nie rozumiesz, nie zakładaj z góry, że to nic wielkiego, a zadając pytania wyjdziesz na niezbyt mądrego. Nie każdy musi znać się na prawie i finansach. Masz w zupełności prawo wiedzieć, co podpisujesz, a zadaniem pracownika jest zapewnić Ci pożądaną wiedzę. Dobrym pomysłem będzie skonsultowanie takiej umowy z prawnikiem. W końcu chodzi tutaj o Twoje pieniądze i to niemałe. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w każdym szczególe.

Czy to prawda, że w kredycie hipotecznym najważniejsze jest oprocentowanie?

Nie. Warto zwrócić uwagę na RSSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, która uwzględnia nie tylko samo oprocentowania, ale także inne koszty kredytu. Ważna jest sama prowizja banku i koszt przyznania kredytu. A tym, co będziesz najbardziej i na bieżąco odczuwał jest miesięczna rata. Zastanów się więc, co dla Ciebie jest najistotniejsze i najlepiej porównaj dokładnie kilka ofert z różnych banków.

Jak długo będę czekać na otrzymanie kredytu?

Wszystko zależy od konkretnego banku. Przede wszystkim pamiętaj, aby przeglądnąć najpierw dostępne oferty, a dopiero potem się decydować. Pośpiech może być niewskazany. Jednak po stronie samego banku czas oczekiwania na przyznanie kredytu, gdy już wyrazisz na to chęć może przedstawiać się różnie. Przeciętny czas oczekiwania wynosi 30 dni. Zdarza się, że trwa to dużo krócej. Jednak bezpiecznie będzie przygotować się na miesiąc oczekiwania. W tym czasie bank analizuje Twoją zdolność kredytową. Jest to skomplikowany i długotrwały proces. Dokumenty muszą przejść przez ręce wielu ludzi. Dlatego zależne jest to od efektywności pracy każdego z nich.

Co mogę zrobić, jeśli nie przyznano mi kredytu?

Jeżeli Twój wniosek został rozpatrzony negatywnie w jednym banku, to jeszcze nic straconego. Z racji tego, że każdy z nich ma swój odrębny sposób na badanie Twojej zdolności kredytowej, nieotrzymanie zgody w jednym miejscu, nie oznacza takiego samego wyniku w drugim. Możesz zatem próbować do skutku. Jeśli zauważysz, że otrzymanie kredytu hipotecznego w Twoim przypadku jest stosunkowo trudne, zawsze możesz poeksperymentować z wysokością kwoty, na którą chcesz wziąć kredyt lub samym okresem kredytowania. Jeśli odpowiednio to rozplanujesz w czasie, istnieje możliwość, że w końcu Twój wniosek będzie rozpatrzony na Twoją korzyść.

W jakim banku najlepiej jest wziąć kredyt hipoteczny?

To bardzo częste pytanie, na które nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Rynek jest bardzo dynamiczny, a banki nieustannie ze sobą rywalizują. Ich oferta może zmieniać się z dnia na dzień. W związku z tym, to co dziś jest numerem jeden, jutro może być najgorszą możliwą ofertą. Warto być wyczulonym na promocje i szukać okazji. Co prawda w kredytach hipotecznych pojawiają się one raczej rzadko. Jednak, aby móc sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim banku najlepiej dla Ciebie będzie wziąć kredyt, zastanów się najpierw na jakie warunki liczysz, co jest dla Ciebie akceptowalne, a co absolutnie nie do przyjęcia. Myśl przyszłościowo i analizuj. To jest klucz do znalezienia najlepszej oferty.

Czy hipoteczny kredyt walutowy w innej walucie to dobry pomysł?

Na rynku dostępne są kredyty walutowe. Cały czas można z nich skorzystać. Jeżeli interesuje Cię kredyt walutowy zgłoś się do banku, który go udziela i poznaj szczegóły. Być może będzie to dobre rozwiązanie, z którego skorzystasz.

Kredyty walutowe jeszcze do niedawna cieszyły się dużym zainteresowaniem, a szczególnie te kredyty na zakup mieszkania. Największe zainteresowanie nimi miało miejsce w 2008 roku. Obecnie już tylko ułamek procenta wydanych decyzji w porównaniu do wszystkich kredytów mieszkaniowych. Kredyty walutowe oczywiście nadal są udzielane, ale nie cieszą się już tak wielką popularnością, jak jeszcze kilka lat wcześniej.

Kredyt hipoteczny walutowy

W związku ze zmianą zasad udzielania kredytów od lipca tego roku, kredyt hipoteczny udzielany w obcej walucie nie jest przeznaczony dla osób, których wynagrodzenie wypłacane jest w złotych. Ta decyzja, która weszła niedawno w życie, jest skutkiem wcześniejszego oświadczenia odpowiednich organów, które miało ograniczyć ryzyko walutowe. W rzeczywistości przyczyniło się ono do tego, że procent udzielanych kredytów hipotecznych w obcej walucie jest znikomy. A ponadto mogą z niego skorzystać oczywiście te osoby, które zarabiają w obcej walucie.

Kredyty hipoteczne walutowe, które można pobierać w obcej walucie są duże wyższe, niż które udzielane są w złotych. Według danych z tego roku kredyty walutowe, które ponad dwukrotnie wyższe niż te, które pobierali inni klienci zaciągający kredyt w złotych. Ta wiadomość to dowód na to, że jest to kredyt dla tych klientów, których rzeczywiste zarobki są naprawdę wysokie. Kredyty hipoteczne walutowe to produkty finansowe, które można uznać stały się bardziej skierowane do osób zamożnych, a nie do tych, których wysokość dochodu mieści się w średniej krajowej.

Kredyt hipoteczny w walucie

Co to jest kredyt hipoteczny w walucie? Najkorzystniejsze oferty kredytowe w walucie. Jaki kredyt najbardziej się opłaca? Natychmiastowa akceptacja wniosku. Sprawdź gdzie warto złożyć wniosek online. Atrakcyjne oprocentowanie, minimum formalności. Pieniądze na koncie jeszcze dziś!

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup domu lub mieszkania niektórzy korzystali z możliwości pożyczki i spłaty w obcej walucie. Bez względu na to czy kredyt zawierał wkład własny czy też nie. Takie rozwiązanie jest korzystne mając na uwadze wahania kursów walut. W związku z tym wielu Polaków zaciągało hipotekę w zagranicznych walutach a najpopularniejsze stały się kredyty we frankach szwajcarskich.

Zmiany od lipca 2014

Znaczące zmiany w tym systemie zaszły wraz z początkiem lipca 2014. Wówczas to wszedł w życie przepis w polskim prawie stanowiący, że banki będą mogły udzielać kredytów tylko i wyłącznie w walucie, która stanowi podstawę naszych zarobków. Jeśli więc przykładowo w celach zarobkowych udaliśmy się do Wielkiej Brytanii, możemy się ubiegać o kredyt jedynie w ichniej walucie, tj. funcie brytyjskim. Nie ma wówczas mowy o kredycie hipotecznym w polskich złotówkach.

Jest to przede wszystkim niekorzystna wiadomość dla emigrantów bowiem w sytuacji, gdy otrzymamy wypłatę w walucie innej niż złotówki czy euro, żaden polski bank nie udzieli nam kredytu, ponieważ po prostu nie posiadają w swojej ofercie takiej możliwości. Wtedy musielibyśmy starać się o kredyt w kraju zatrudnienia. Problem znika jeśli przedstawimy w banku zaświadczenie o zarobkach w euro, wówczas bank udzieli nam kredytu właśnie w tej walucie ze względu na przynależność Polski do strefy UE. Jest to niewątpliwe ograniczenie wyboru dla kredytobiorcy i niejednokrotnie stwarza problemy w przypadku zarobków pochodzących zza granicy.

Co warto wiedzieć o kredytach hipotecznych

Decydując się na kredyty hipoteczne potencjalny kredytobiorca wie, że musi posiadać na przykład:

 • własny dom,
 • mieszkanie,
 • ziemię rolną,
 • inną nieruchomość.

Dzięki posiadanej nieruchomości z powodzeniem może skorzystać z najbardziej atrakcyjnych form wsparcia pieniężnego, a to wszystko bez dodatkowych poręczeń, czy innych uciążliwych formalności. Kredyty hipoteczne w walucie są przede wszystkim:

 • dobrze oprocentowane,
 • bez złożonych formalności i wymogów,
 • wzbogacone atrakcyjnym pakietem ubezpieczeniowym,
 • oparte o wysokie kwoty możliwe do pozyskania,
 • długoterminowe z niewielkimi miesięcznymi ratami,
 • elastyczne – mogą zostać wykorzystana na różne cele,
 • wzbogacone o możliwość płacenia w stałych lub coraz mniejszych ratach,
 • połączone z fachowym doradztwem specjalistów,
 • dostępne nie tylko w oddziale banku, ale również przez Internet.

Czy kredyt w innej walucie to dobry pomysł?

Czy kredyt w innej walucie to dobry pomysł?

Z tym powinieneś być ostrożny. Musisz mieć na uwadze to, że kredyt w innej walucie zawsze wiąże się z wysokim ryzykiem. Rynki finansowe są nieprzewidywalne. Nawet jeśli ktoś zapewnia Cię o stabilności danej waluty, to i tak nigdy nie przewidzisz tego, co wydarzy się w gospodarce w najbliższych latach. Kurs danej waluty w dużym stopniu zależny jest właśnie od tego. Zdecydowanie najbezpieczniej jest brać kredyt hipoteczny w walucie własnej. Z racji tego, że mowa tutaj o wysokich kwotach, nawet niewielkie wahania kursu mogą Cię wiele kosztować. Zastanów się dobrze, czy chcesz ryzykować zanim zdecydujesz się na taki krok.

Ile kosztuje kredyt mieszkaniowy

Jesteś młody i chcesz zacząć samodzielne życie? A może planujesz zmiany w swoim życiu, które są związane z zakupem nowego mieszkania? Bank daje Ci możliwość skorzystania ze sfinansowania takiej inwestycji. Duże pieniądze przy 3% odsetkach oraz szybkiej decyzji kredytowej. Ile kosztuje kredyt mieszkaniowy? Jak z niego skorzystać? Ile mogę otrzymać w ramach takiej pomocy? Tak dużo za tak niewiele. Bądź na bieżąco i dowiedz się, ile kosztują kredyty mieszkaniowe w bankach.

Warto wiedzieć, że:

 • Kredyt mieszkaniowy to duża inwestycja i bank udziela bardzo wysokich kwot pożyczek. Wszystko zależy od kosztów naszej nieruchomości. Istnieją banki, które nie mają limitu kredytu mieszkaniowego i są w stanie udzielić nam kredytu w każdej wysokości.
 • 95% wkładu finansowego banku, 5% wkładu naszego. Bank pokrywa dużo większą kwotę zakupu mieszkania, niż my. Jest to bardzo dobra opcja i pozwala przy małej inwestycji z naszej strony spełnić nasze marzenia o własnym kącie.
 • Spłacamy nawet przez 35 lat. Taki długi okres kredytowania umożliwia dogodne rozłożenie rat zadłużenia i zapobiega obciążaniu domowego budżetu.
 • Dwie opcje spłaty kredytu. Możemy zdecydować się na raty stałe, czyli co miesiąc płacimy dla banku taką samą kwotę pieniędzy lub na raty malejące. Te drugie charakteryzują się wyższą kwotą na początku okresu kredytowania i niską pod koniec spłaty zadłużenia. Jest to świetna propozycja dla tych, którzy są w stanie na początku zainwestować większą kwotę pieniędzy, żeby potem móc się cieszyć minimalnymi opłatami.
 • Odsetki, które dla niektórych są wielkim, pozytywnym zaskoczeniem zaczynają się już od 3%. Banki zdają sobie sprawę z wysokich kwot takiego kredytu i nie chcą bardziej obciążać finansową swoich klientów.

Tani kredyt

Na co zwrócić uwagę, kiedy podejmujemy decyzję o kredycie mieszkaniowym? Jak wybrać ten najtańszy i nie obciążać swojego domowego budżetu?

 • Przede wszystkim oprocentowanie. To od niego zależy wysokość naszych miesięcznych rat. Im są niższe, tym nasz kredyt jest tańszy. 3-5% jest bardzo dobrą opcją i na takie warunki powinniśmy się decydować.
 • Prowizja od udzielanego kredytu. Nie musimy jej płacić. Większość banku rezygnuje z tej opłaty i prowizja wynosi 0%.
 • Marża to również koszta, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Wahają się od 1,2% nawet do 3-4%. Nie warto płacić zbyt wysokich kwot i najlepiej zdecydować się na marże, która nie przekracza 1,7%.

Czym jest zdolność kredytowa? Na podstawie czego jest sprawdzana?

Każdy bank zanim przyzna Ci pożyczkę, musi sprawdzić Twoją przewidywaną wypłacalność. Może wpływać na nią wiele czynników i każda jednostka ma odrębne kryteria. Możesz spodziewać się wzięcia pod lupę: wysokości Twoich dochodów, regularność ich otrzymywania, ogólną stabilność finansową, fakt posiadania innych zobowiązań i zadłużeń, historii kredytowej w BIKu, Twojego wieku, liczby osób w gospodarstwie domowym, okresu kredytowania, rodzaju rat czy wysokość wkładu własnego. Wszystko zależy od poszczególnego banku.

Jakie źródła dochodu może zaakceptować bank?

O kredyt można się ubiegać posiadając niemal każdy rodzaj umowy. Musi ona jednak zawsze spełniać pewne dodatkowe kryteria. Takim sposobem inne wymagania będą się tyczyć umowy o pracę na czas określony i nieokreślony, inne własnej działalności gospodarczej. Ważny jest na pewno Twój całkowity staż pracy, także czas pracy od podpisania pierwszej umowy u danego pracodawcy, systematyczność pojawiania się na Twoim koncie bankowym zarobków, stabilność zatrudnienia. Bank chce mieć w miarę możliwości pewność, że jeśli wysokość Twoich zarobków zmieni się, to tylko w tym dobrym kierunku. Dlatego Twoja umowa powinna na ogół trwać już od co najmniej 3 miesięcy i być podpisana na minimum pół roku do przodu.

Czy ubezpieczenie na życie oraz od utraty pracy jest obowiązkowe?

Nie można powiedzieć, że jest to odgórny wymóg. Wszystko zależy raczej od postanowień umowy zawieranej z bankiem. Na ogół opłacanie ubezpieczenia jest dodatkową możliwością i jeśli nie chcemy nie musimy z niej korzystać. Jednak bank ma prawo zastrzec sobie w umowie obowiązek naszego ubezpieczenia się na czas trwania kredytu. Z pewnością bankier w wybranej placówce udzieli Ci konkretnych informacji na temat tego, jak to wygląda w jego firmie.

Jakie dokumenty będą mi potrzebne przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny?

Bank może Cię poprosić o przedstawienie sporej ilości dokumentów, potwierdzających Twoje zarobki. Przede wszystkim niezbędny będzie standardowo dowód osobisty lub paszport. Wszędzie dostaniesz też wniosek kredytowy, który trzeba będzie uzupełnić. Najlepiej, abyś zrobił to z pracownikiem danego oddziału, a będziesz miał pewność, że wszystko zostało zrobione, jak należy. Bankier poinformuje Cię też o tym, co tak naprawdę jest istotne. Do tego będziesz musiał dostarczyć zaświadczenie o zatrudnieniu w danym miejscu pracy i wysokości zarobków. Taki druk powinieneś otrzymać od swojego banku i w następnej kolejności dostarczyć pracodawcy, z prośbą o wypełnienie. Bank ma prawo poprosić Cię o PIT-37 za miniony rok oraz wyciąg z rachunku, na który regularnie przelewasz swoje wynagrodzenie.

Czy ubiegając się o kredyt hipoteczny muszę posiadać własną gotówkę?

Nie. Należy odróżnić gotówkę od wkładu własnego, którego uniknąć już się nie da. Wkładem własnym nie muszą być realnie posiadane przez Ciebie środki. Możesz wziąć pod uwagę na przykład rynkową wartość działki, na której chcesz wybudować dom za zaciągnięty kredyt. Akceptowalna będzie także wartość domu w stanie surowym, fakt posiadania przez Ciebie innych mieszkań gotowych do sprzedaży i inne. Wkład własny obecnie musi wynosić co najmniej 5% wartości przyznawanego Ci kredytu. Dzięki niemu będziesz mógł w dogodny dla siebie sposób zarówno obniżyć oprocentowanie, jak i zmniejszyć miesięczną ratę kredytu, który będziesz w przyszłości spłacał.

Jak długi okres kredytowania powinienem wybrać?

Istnieje zupełna dowolność. Jak widać banki prześcigają się w ofertach. Niektóre z nich proponują aż 35-letni okres kredytowania, bywa, że nawet 40-letni. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Z jednej strony lepiej jest spłacić całość szybciej. Wiąże się to wtedy z wyższą ratą miesięczną. Z kolei dłużej trwający kredyt wiąże się z większymi odsetkami. Powinieneś podjąć decyzję opartą na swojej sytuacji finansowej i przewidywanej wypłacalności. Jest to bardzo ważne i konsekwentnie się tego trzymaj.

Jak kupić mieszkanie na kredyt

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak kupić mieszkanie na kredyt wejdź na stronę internetową banku i zapoznaj się z ofertą. Tutaj poznasz szczegóły, czyli jakie wysokie będą Twoje raty i jak długi będzie okres kredytowania.

Gdy chcesz się dowiedzieć, jak kupić mieszkanie to koniecznie należy zapoznać się z dowolnym artykułem doradcy kredytowego, który będzie wyjaśniał krok po kroku drogę do otrzymania kredytu mieszkaniowego. Po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami można podejmować kolejne kroki. Przede wszystkim należy zapoznać się z najlepszymi ofertami kredytów mieszkaniowych na rynku. Te można znaleźć między innymi w rankingach, które są przygotowywane przez różne instytucje badawcze działające dla tego rynku. Ponadto serwisy internetowe, a dokładniej finansowe także przygotowują własne rankingi, aby klient mógł znać aktualną sytuację na rynku. Jeżeli klient zdecyduje się, co do oferty, czyli który bank wybrać powinien zapoznać się z jego produktami kredytowymi.

W momencie, gdy produkt kredytowy zostanie już wybrany należy poznać wymagane formalności. O nich poinformuje zdecydowanego już klienta doradca banku. Te formalności to m.in. potwierdzenie wysokości wynagrodzenia i stałego zatrudnienia. To najważniejsze informacje, następnie należy wypełnić odpowiednie wnioski i poczekać na decyzję.

Zakup mieszkania na kredyt nie jest problemem, ponieważ na rynku jest wiele produktów kredytowych i każdy bank na krajowym rynku udziela kredytów mieszkaniowych . Jest na przykład specjalny produkt jak mieszkanie dla młodych. Skorzystanie z tej oferty umożliwia preferencyjne warunki. Jednak jednym z najczęściej kredytów mieszkaniowych jest kredyt hipoteczny, w przypadku którego zabezpieczeniem jest wskazana nieruchomość.

0 0 votes
Article Rating
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Szybkie kredyty hipoteczne od ręki - gotówka w 24 h!
1 rok temu

Najlepsze kredyty hipoteczne dla wszystkich od ręki z krótką procedurą

Udzielamy pomocy każdemu klientowi w zaciągnięciu korzystnego kredytu hipotecznego z niskim oprocentowaniem!

Nie zwracamy uwagi na :
* wpisy w BIK
* odmowę banku
* inne zadłużenia
* brak stałych dochodów

Gwarantujemy:
* szybką decyzję kredytową
* długi okres spłaty
* błyskawiczną zdalną procedurę
* brak konieczności wychodzenia z domu
* niskie oprocentowanie
* 0 zł prowizji

KWOTA KREDYTU OD 50 000 ZŁ DO 500 000 ZŁ!

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Ważne informacje O serwisie Serwis funkcjonuje na podstawie Regulaminu. Dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności. Używamy Cookies i podobnych technologii. Ważne Administrator nie świadczy usług finansowych i nie jest kredytodawcą, pośrednikiem finansowym lub pośrednikiem kredytowym w rozumieniu Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz.U. 2011 Nr 126 poz. 715). Administrator prowadząc niniejszy Serwisu nie dokonuje czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem lub zawieraniem umowy o kredyt konsumencki (pożyczkę) oraz nie uzyskuje z tego tytułu oraz z tytułu prowadzenia ninijeszego Serwisu jakichkolwiek korzyści majątkowych bezpośrednio od jego Użytkowników.

Treści Wszelkie Treści, dane i informacje zawarte w Serwisie nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny a także nie są rekomendacją, usługą doradztwa i pośrednictwa finansowego, inwestycyjnego, prawnego itp. Treści zostały zamieszczone przez Administratora lub podmioty trzecie jedynie w celach publikacji subiektywnych, luźnych i niezobowiązujących poglądów i analiz ich autorów. Administrator nie gwarantuje ich rzetelności, aktualności i zgodności z prawdą i nie bierze odpowiedzialności za ich wykorzystanie. Użytkownik ponosi wyłączne ryzyko wykorzystania Treści, danych i informacji zawartych w Serwisie i w związku z tym powinien dokonać ich samodzielnej weryfikacji.

Weryfikacja zdolności kredytowej Firmy pożyczkowe udzielają pożyczek na podstawie Kodeksu Cywilnego i Ustawy o kredycie konsumenckim. Przed zawarciem umowy firmy pożyczkowe mają obowiązek dokonać weryfikacji zdolności kredytowej konsumentów i oceny ryzyka kredytowego na podstawie informacji uzyskanych od konsumenta lub informacji zawartych w bazie danych lub zbiorze danych kredytodawcy. Konsument ma obowiązek przedstawienia, na żądanie kredytodawcy, dokumentów i informacji niezbędnych do dokonania oceny ryzyka kredytowego. Jeżeli kredytodawcą jest bank, ocena ryzyka kredytowego dokonywana jest przy uwzględnieniu art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe. W związku z powyższym wszelkie sformułowania użyte w Serwisie, które sugerują, że taka weryfikacja nie istnieje mogą wynikać jedynie z braku aktualności lub rzetelności Treści, w której zostały zamieszczone.

Pożyczaj odpowiedzialnie Pożyczaj w ostateczności na cele, które są niezbędne do życia. Upewnij się, że kwota rat nie będzie dla Ciebie zbyt wysoka i że pożyczkę spłacisz terminowo. Nie pożyczaj gdy nie masz pracy i stałego dochodu. Nie spłacaj pożyczek innymi pożyczkami.

Uwaga! Przed zaciągnięciem pożyczki sprawdź wiarygodność firmy pożyczkowej, umowę oraz warunki pożyczki a przede wszystkim: - całkowity koszt pożyczki, - wysokości oprocentowania, - wysokość prowizji za udzielenie pożyczki i wysokość opłat administracyjnych, przygotowawczych, ubezpieczeń itp., - procedurę na wypadek braku lub nieterminowej spłaty pożyczki w tym wysokość opłat windykacyjnych, za monity, upomnienia, wezwania a także wysokość odsetek karnych, - możliwość, warunki i koszt przedłużenie okresu spłaty pożyczki.

Uwaga! Skutkiem braku lub nieterminowej spłaty pożyczki może być przede wszystkim: - wpisanie do rejestru dłużników i brak możliwości zaciągania kolejnych pożyczek, - zlecenie odzyskania wierzytelności lub sprzedaż jej firmie windykacyjnej, - postępowanie sądowe lub komornicze, - naliczenie dodatkowych kosztów takich jak odsetki karne, opłaty za monity, upomnienia, wezwania, ponaglenia i inne koszty windykacji. Więcej informacji znajdziesz na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

Regulamin Serwisu Polityka Prywatności © 2022 ipocentrum.pl